Aromatická, barevná a nejpestřejší na světě, taková je vietnamská kuchyně! Ve vietnamské kultuře má jídlo své nezastupitelné místo. O vietnamské kuchyni můžeme říci, že je neuvěřitelně pestrá, lehká a plná jemných a vybraných chutí. I přesto, že se vietnamská kuchyně inspiruje čínskými pokrmy, najdeme v ní nepřeberné množství tradičních vietnamských jídel, na která se Vám zajisté budou sbíhat sliny. Vzhledem k poloze a rozloze Vietnamu je jasné, že suroviny a způsob, jakým místní obyvatelé připravují tradiční pokrmy, se liší region od regionu. Zatímco v severním Vietnamu narazíme na čínský vliv, kuchyně jižního Vietnamu, kde je podnebí mnohem bližší tropům, je mnohem aromatičtější a pikantnější. I přes čínský vliv má však vietnamská kuchyně své originální rysy a pyšní se svými nezaměnitelnými specialitami, které ochutnáte jen a pouze ve Vietnamu. Z vlastní zkušenosti si troufám říci, že právě Vietnamci na severu země jsou mistry ve vaření. Nejen gurmáni si zde přijdou na své, já Vám slibuji, že zdejší kuchyně okouzlí i ty nejotrlejší chuťové pohárky.
Hlavním vietnamským jídlem a základem většiny pokrmů je bezesporu rýže, která podle některých pramenů původně pochází právě z oblasti Vietnamu. „Rýžovým paradoxem“ je však náročnost jejího pěstování. Rýže je velmi citlivá na změny množství vody, byť se pěstuje právě v oblastech, kde velmi často a hodně prší, odehrávají se povodně, nebo jsou naopak dlouhá sucha. Pěstování rýže tedy znamená velmi intenzivní regulaci množství vody na rýžovištích, což v praxi dodnes často znamená mnohahodinové přelévání vody ze zavlažovacích kanálů do pole či naopak, dle ročního období. Existuje pověst o tom, jak vietnamští předkové nebyli vděčni svým bohům, a ti je potrestali. Místo řádné stravy rozdrtili kamení na tisíce malinkatých kousků, ze kterého pak vznikla rýže, o kterou se za trest lidé museli velmi intenzivně starat. Možná právě proto se tak ve Vietnamu téměř ke každému jídlu podává mísa bíle vařené rýže jako to nejcennější.
Při popisu vietnamské kuchyně tedy nezbývá než začít u rýže – vietnamské královny chudých i bohatých. Kromě čisté vařené rýže se ve Vietnamu konzumuje mnoho dalších rýžových pokrmů, mezi které patří například rýžové vývary s rýžovými nudlemi nebo kořeněná rýžová kaše, doplněné kousky masa a zeleniny, posypané nakrájenou cibulovou natí a spoustou bylinek. Z rýže se také zpracovává mouka, ze které se dělají nejrůznější druhy instantních či čerstvých sekaných nudlí do polévek, napařované knedlíky plněné vejcem, houbami nebo dušenou zeleninou. Z rýže se vyrábí také rýžový papír, který se používá jako potravina. Papír se namáčí a balí se do něj zeleninovo-masové směsi, rýžové závitky se podávají buďto v syrovém stavu nebo smažené jako vyhlášené jarní závitky. V neposlední řadě se z rýže vyrábí také pivo, vodky a proslulá rýžová pálenka, jež budete mít tu možnost několikrát ochutnat v jejích nejrůznějších podobách – s naloženými živočichy (hadi, včely, červi), bylinami a ovocem.
Další pro Vietnam typickou surovinou je sója, která základním způsobem úpravy vlastně nahrazuje náš sýr. Sójové boby se vaří a pak najemno několikrát lisují přes textilii, poté se nechají uležet ve tvaru kvádříků. Takto hotový sójový tvaroh se buďto přímo jí, nebo vaří, smaží, restuje, dusí, plní zeleninou či masem, namáčí v omáčkách, apod.
Ve Vietnamu se kuchaři řídí heslem, že: „všechno co se hýbe, se dá jíst“, a tak kromě mas, která jsou běžná u nás, ochutnáme pokrmy z buvolího, kozího, žabího, ale také hadího nebo psího masa. Velmi oblíbené jsou také ryby a pokrmy z olihní, plžů, mlžů, krevet, krabů a medúz. Součástí vietnamského jídelníčku jsou také slepice, kachny a husy. Maso se upravuje na všechny možné způsoby. Zajímavostí však je, že Vietnamci nespotřebovávají části zvířecích těl do dalších salámových, tlačenkových nebo paštikových směsí, ale jedí je v přirozené podobě, tzn., že není nic zvláštního ve Vietnamu zkonzumovat celou slepici i s pařáty a mozečkem.
Mezi VIETNAMSKÉ SPECIALITY, které spolu ochutnáme, patří zejména tyto: